Höjd ribba med Akademiska vårdcentraler

Den senaste forskningen, nya behandlingsmetoder, utvecklingsarbete och studenter i utbildning har en självklar plats i primärvården. Akademiska vårdcentralers nätverk knyter samman allt detta med vardagen på vårdcentraler, mödravårdscentraler, barnavårdscentraler, rehabiliteringsenheter med flera – i syfte att höja vårdkvaliteten och få en primärvård i frontlinjen.

Akademiska vårdcentraler, AVC, kan ses som APC:s plantskola och motor för att stärka utbildning, utveckling, forskning och innovation för medarbetare och studenter inom hela Stockholms läns landstings primärvård, oavsett driftsform.

AVC består av geografiska nätverk där interprofessionella team ledda av en akademisk samordnare och adjungerade kliniska adjunkter erbjuder stöd åt medarbetare och studenter – i nära samarbete med lärosäten och många fler. Inom nätverket ska forskning, utbildning och utvecklingsarbete främjas.

I dag finns åtta AVC. De fyra första startade 2011: Gustavsberg, Hässelby/Akalla, Jakobsberg och Liljeholmen. Under 2014 utökades AVC med fyra nya: Mörby, Huddinge/Flemingsberg, S:t Erik och Norrtälje Tiohundra AB.

Exempel vad på AVC-aktiviteter:

  • Arrangerar och utvärderar fortbildning, ofta i samverkan med APC:s fortbildningsenhet
  • Arrangerar interprofessionella lärandeaktiviteter för medarbetare och studenter
  • Handleder studenter på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå.
  • Erbjuder metodstöd.
  • Bedriver forsknings- och utvecklingsprojekt.
  • Är vetenskapligt bollplank.
  • Bildar nätverk.
  • Erbjuder pedagogiskt stöd.
  • Arrangerar lokala FoUU-forum
  • Sprider kunskap och information om verksamheten
  • Samverkar med många: akademiska nätverk och forskare (regionalt, nationellt och internationellt), myndigheter, hälso- och
  • sjukvårdsaktörer samt patient- och intresseorganisationer.

Länk till hemsida för de Akademiska vårdcentralerna >>

 

Kontakt

Vill du veta mer om vad som är på gång på de akademiska vårdcentralerna? Kontaktuppgifter hittar du här:

Samordnande chef AVC: Eva Sydhoff Henriksen, eva.sydhoff-henriksen@sll.se

 

AVC Gustavsberg
Samordnare: Erik Hedman, erik.hedman@sll.se
Verksamhetschef: Kersti Ejeby, kersti.ejeby@sll.se


AVC Hässelby/Akalla

Samordnare: Marina Taloyan, marina.taloyan@sll.se
Verksamhetschef: Åsa Pettersson, asa.pettersson@sll.se

 

AVC Jakobsberg
Samordnare: Magnus Peterson, magnus.peterson@sll.se
Verksamhetschef: Agneta Björklund, agneta.bjorklund@sll.se

AVC Liljeholmen
Samordnare: Eva Toth-Pal, eva.toth-pal@sll.se
Verksamhetschef: Sandra af Winklerfelt, sandra.afwinklerfelt-hammarberg@sll.se

AVC Mörby

Samordnare: Christina Olsson, christina.b.olsson@sll.se
Verksamhetschef: Camilla Lannerfors, camilla.lannerfors@sll.se

 

AVC S:t Erik

Samordnare: Panos Papachristou, panos.papachristou@steriksvardcentral.se
Verksamhetschef: Andreas Erlandsson, andreas.erlandsson@steriksvardcentral.se

 

AVC Norrtälje

Samordnare: Helena Hvitfeldt Forsberg, helena.hvitfeldt.forsberg@ki.se

Verksamhetschef: Efva Lagerstedt, efva.lagerstedt@tiohundra.se

 

AVC Huddinge/Flemingsberg

Samordnare: Bo Christer Bertilson, bo.bertilson@ki.se

Verksamhetschef: Jeanette Skantz-Holmberg, jeanette.skantz-holmberg@sll.se

 

 

Lättakut

Frågvist team bidrar till bättre vård på lättakut!

Vad hände? Varför gör du så? Vad fungerar inte? En matematiker, en industridesigner, en läkare och en psykolog följer lättakutens personal hack i häl för att hitta problem att lösa. 300 uppslag har blivit tre projekt som ska omsättas till bättre vård. LÄS MER

MobilInnovation

Mobil innovation i Norrtälje - journal i surfplatta!

Med mobilt IT-stöd och appen ”Hälsa på plats” blir Väddö vårdcentral först ut i länets primärvård att smidigt och snabbt få åtkomst till journal, provsvar, läkemedelslista och mycket mer - direkt i läsplattan vid hembesök hos patienter. LÄS MER